Login
O násAktuálněPřipravujemeNapsali o násKontakt

Foxtrot - standardní tanec

  Foxtrot (někdy též psáno jako "Fox trot") je společenský tanec, jehož název vznikl údajně podle jména jeho autora a propagátora, estrádního herce Harryho Foxe. Legenda praví, že se Foxovi nedařilo nalézt partnerku schopnou tančit obtížný two-step. Problém vyřešil tím, že přidal dva „kulhavé“ kroky (two trots) a vytvořil tak základní foxtrotový rytmus slow-slow-quick-quick (volně-volně-rychle-rychle).
  Foxtrot je uhlazený progresivní tanec charakterizovaný dlouhým, souvislým a plynulým pohybem po tanečním parketu. Tančí se za doprovodu Big band (obvykle vokální) hudby a vzbuzuje pocit elegance a sofistikovanosti. Tanec vypadá podobně jako waltz, ačkoli jeho rytmus je v 4/4 taktu místo ¾. Zatancovat foxtrot vyžaduje vysokou úroveň technické zdatnosti, taneční zkušenosti a fyzické dovednosti. Vyvinul se ve 20. letech 20. století, vrcholu popularity dosáhl v letech 30., a dnes je nejoblíbenějším tancem mnoha zanícených tanečníků.
  Později se foxtrot rozdělil na pomalou a rychlou verzi, kterým dnes říkáme „slowfoxtrot“ a „quickstep“. U pomalé verze existují další rozdíly mezi mezinárodním nebo anglickým stylem foxtrotu a pokračováním amerického stylu. Oba staví na rytmu slow-quick-quick (volně-rychle-rychle) v nejpomalejším tempu a společenský americký styl navíc v rychlejším tempu používá rytmizaci slow-slow-quick-quick (volně-volně-rychle-rychle). V kontextu mezinárodní standardní kategorie tanců se foxtrotu říká „slowfoxtrot“ nebo „slowfox“. Tato jména se stále užívají, aby se slowfox odlišil od ostatních typů foxtrotu. Taneční figury:

Základní figury 
 1. Trojkrok
 2. Pérový krok
 3. Otáčka vpravo
 4. Otáčka vlevo
 5. Uzavřený impetus

 

Standardní figury 
 1. Tkáň vpravo
 2. Základní tkáň
 3. Uzavřený telemark
 4. Otevřený telemark
 5. Vznosný pérový krok
 6. Vznosný telemark
 7. Vznosné křížení
 8. Otevřený impetus
 9. Vlna

zdroj: wikipedia

 

 
Redakční systém a webdesign: Aleš Kozák © 2012